سوالات متداول از رهنماکالج

faq
چه دوره‌هایی در رهنما کالج برگزار می‌شوند؟

در حال حاضر، دوره‌های رهنما کالج در حوزه‌های مختلفی از جمله توسعه نرم‌افزار، طراحی محصول، دیجیتال مارکتینگ، ماشین لرنینگ و مدیریت منابع انسانی برگزار می‌شوند. با این حال ما قصد داریم دوره‌های جدید و پرکاربردی را برگزار کنیم که این روزها خیلی پرطرفدارند و جای خالی آموزش در آن‌ها احساس می‌شود. این حوزه‎ها در سطوح مختلف، در حال طراحی و برنامه‌ریزی هستند، مثلا: مدیریت محصول، توسعه کسب‌وکار و ...

دوره‌های رهنماکالج حضوری برگزار می‌شوند یا آنلاین؟

کار ما در رهنماکالج، با برگزاری دوره‌های کارآموزی حضوری شروع شد، اما بازخوردهای زیادی مبنی بر محدودیت ظرفیت، محدودیت به تهران و زمان دوره‌ها دریافت می‌کردیم. همچنین خیلی از کاربران درخواست داشتند علاوه بر دوره‌های کارآموزی پیشرفته، برای مراحل مقدماتی و افراد مبتدی‌تر هم دوره برگزار کنیم. این موضوع همراه شد با فراگیری ویروس کرونا در دنیا و آنلاین شدن کسب‌وکارها. دوره‌های رهنما کالج آنلاین شدند تا هم بتوانیم به افراد بیشتری (از شهرهای مختلف) آموزش بدهیم و هم در سطوح مختلفی دوره برگزار کنیم. دوره‌های آنلاین در دو سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار می‌شوند، متناسب با نیاز کاربران. علاوه بر این، آموزش آنلاین پروژه‌محور است و سعی کردیم آن را کاربردی و عملی نگه‌داریم. در حال حاضر، رهنما کالج فقط به صورت آنلاین دوره برگزار می‌کند.

دوره‌ها در چه سطحی برگزار می‌شوند؟ تفاوت مقدماتی و پیشرفته و بوت‌کمپ چیست؟

دوره‌های ما در سه سطح مقدماتی، پیشرفته و بوت‌کمپ و در کنار آن‌ها دوره‌های تخصصی و عمومی برگزار می‌شوند. دوره‌های مقدماتی و پیشرفته و همینطور دوره‌های تخصصی و عمومی زمان منعطفی دارند و هر زمان از سال می‌توانید برای شرکت در آن‌ها اقدام کنید. برای ورود هم نیازی به مصاحبه و پذیرش ندارید، اما بوت‌کمپ‌ها به خاطر پشتیبانی و همچنین سطح محتوا، ظرفیت محدود و فرآیند گزینش دارند. دوره‌های مقدماتی (محتوای ضبط‌شده) برای افرادی طراحی شده‌اند که در ابتدای مسیر یادگیری هستند و از حوزه‌ی مورد علاقه‌شان اطلاعاتی ندارند. این دوره‎ها «مقدمات» و «اطلاعات کاملا ابتدایی» را در اختیار شما می‌گذارند تا مسیر شغلی‌تان را شروع کنید یا آماده حضور در دوره پیشرفته شوید. دوره‌های پیشرفته (محتوای ضبط‌شده) برای افرادی مناسب‌اند که دوره مقدماتی را گذراندند یا دانش سطح مقدماتی را دارند، و می‌خواهند برای بوت‌کمپ‌ها آماده شوند. بوت‌کمپ‌ها در زمان‌های مشخصی از سال برگزار می‌شوند و برای ورود به آن‌ها باید فرم پذیرش پر کنید، چالش را انجام بدهید و در نهایت در مصاحبه شرکت کنید. همین‌طور برای گذراندن این دوره‌ها باید زمان بیشتر و متمرکزتری را اختصاص بدهید، تمرین‌ها و پروژه‌تان را در تاریخ‌های اعلام شده انجام داده و ارسال کنید. دوره‌های تخصصی و عمومی هدف دوره های تخصصی، آموزش دانش به‌روز و جدید در حوزه هایی است که می‌توانند برای متخصصان لازم باشند. این دوره ها (مثلا در حال حاضر بازاریابی شبکه های اجتماعی و آشنایی با تحلیل داده) برای تکمیل جعبه ابزار مهارت‌ها مفیدند، دانش و آموزش به‌روز و کاربردی دارند و می‌توانند سطح توانمندی شما را بالا ببرند.

رهنما کالج به من که رشته‌ای غیرمرتبط دارم چه کمکی می‌کند؟ آیا با هر رشته دانشگاهی می‌توانیم در دوره‌ها شرکت کنیم؟

برای شرکت در دوره‌های رهنما کالج، نیازی نیست رشته دانشگاهی خاصی خوانده باشید (البته شاید دانش بعضی رشته‌ها برایتان مفید باشد) یا مدرکی گرفته باشید. کافی‎ست راجع به رشته‌های ارائه شده در رهنما کالج تحقیق و مطالعه کنید، و اگر به این حوزه‌ها علاقمندید از دوره مقدماتی آن‌ها را شروع کنید. بعد از گذراندن آن دوره، می‌توانید نتیجه بگیرید که دوست دارید رشته را ادامه دهید یا نه.

چطور بفهمم کدام رشته برای من مفیدتر است؟

عوامل زیادی در انتخاب مسیر شغلی موثر هستند: مثلا علاقمندی‌های شما، نقاط قوتتان، ارزش‌هایی که در کار دنبال می‌کنید، انتظار شما از شغلتان و… پیش از هر چیز، حسابی وقت بگذارید و خودتان و اهداف شغلی خودتان را بشناسید. در این حوزه منابع مفیدی از جمله کتاب، دوره و ... وجود دارند. حتما در این زمینه مطالعه داشته باشید و بعد شغل‌هایی که برایتان جذاب هستند را بررسی کنید. احتمالا این‌جا متوجه می‌شوید که به کدام شغل علاقمندید. حالا سراغ ما بیایید تا کمکتان کنیم و مسیر یادگیری را به شما نشان بدهیم.

آیا گذراندن سطوح مختلف یک رشته به صورت همزمان امکان‌پذیر است؟

بله. هیچ محدودیتی وجود ندارد. دوره‌های مقدماتی، پیشرفته و بوت‌کمپ‌ها مکمل هم طراحی شده‌اند. اما مسیر آموزش پیشنهادی ما این است: ابتدا دوره مقدماتی را بگذرانید و همه تمرین‌ها را انجام دهید. اگر علاقمند به ادامه مسیر بودید در دوره پیشرفته شرکت و بعد با دانش کافی، برای بوت‌کمپ اقدام کنید. فراموش نکنید که اگر دانش حوزه موردنظرتان را تا حدودی دارید، ممکن است دوره‌های مقدماتی برایتان ساده و تکراری باشند، و باید از سطح پیشرفته شروع کنید یا مستقیما به بوت‎کمپ‎ بروید.

این دوره‌ها برای چه سنینی مناسب هستند؟

هیچ محدودیت سنی‌ برای شرکت در این دوره‌ها وجود ندارد، در هر سنی که هستید اگر شرایط عمومی شرکت در دوره را دارید می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید.

پیش‌نیاز دوره‌ها چیست و برای شرکت در آن‌ها، باید چه چیزهایی بلد باشیم؟

در صفحه هر دوره، می‌توانید پیش‎نیازهای آن را کامل بخوانید (حتما قبل از ثبت‎نام فایل‌ «توضیحات تکمیلی» پایین صفحه را هم دانلود و مطالعه کنید.) اما به صورت کلی دوره‎های مقدماتی، پیش‌نیازِ علمی یا مهارتی ندارند، فقط کافی است مشتاق یادگیری باشید. اما برای شرکت در دوره‌های پیشرفته، باید دانش مقدماتی را داشته باشید. برای ورود به بوت‌کمپ‌ها هم باید تا حد خوبی دانش آن زمینه را داشته باشید و بخواهید در عمل دانشتان را بسنجید، چالش انجام بدهید و برای انجام پروژه واقعی آماده باشید.

افراد شاغل هم می‌توانند در دوره‌ها شرکت کنند؟

یکی از خوبی‌های دوره‌های آنلاین دقیقا همین است که شما هر زمان از روز و هفته، و در هر شرایطی می‌توانید یاد بگیرید. شاغل بودن مانعی برای شرکت در دوره‌های رهنما کالج نیست، به ویژه در دوره‌های مقدماتی و پیشرفته که به صورت محتوای ضبط‌شده و تمرین عملی در اختیار شما قرار می‎گیرند. کافی است زمانی که برای آموزش اعلام شده را اختصاص بدهید، و برای یادگیری متمرکز و باانگیزه باشید. البته بوت‌کمپ‌ها به صورت لایو برگزار می‌شوند و لازم است که ساعاتی را سر کلاس باشید، با این حال ما سعی می‎‌کنیم آن‎ها را طوری برنامه‌ریزی کنیم که برای افراد شاغل کارآمد و مفید باشند.

من که ایران نیستم هم می‌توانم در دوره‌ها شرکت کنم؟

بله. هیچ محدودیت جغرافیایی برای شرکت در دوره‌ها وجود ندارد.

اگر ثبت‌نام کنم و دوره مناسبم نباشد، امکان بازگشت وجه دارید؟

تمام سعی ما این است که شما قبل از تهیه هر دوره، همه چیز را درمورد محتوا و شرایطش بخوانید (در صفحه ثبت‌‎نام)، و از شرکت‌کننده‌ها می‌خواهیم حتما قبل از خرید، مطمئن شوند که دوره برایشان مناسب هست یا خیر. متاسفانه در رهنما کالج، امکان بازگشت وجه وجود ندارد. اما اگر برای ثبت‌نام در دوره شک دارید، حتما قبل از اقدام با ما تماس بگیرید تا کاملا راهنمایی‌تان کنیم.

کلاس‌های آنلاین، لایو برگزار می‌شوند یا ضبط‌شده هستند؟

دوره‌های آنلاین مقدماتی و پیشرفته به صورت ویدیویی و ضبط‌شده هستند، همراه با مقدار مناسبی تمرین عملی، منابع اضافی آموزش و متن. اما بوت‌کمپ‌ها به صورت لایو برگزار می‌شوند، و در طول دوره نیاز است که زمانی تقریبی (که برای هر بوت‌کمپ اعلام شده) را مشغول کار باشید.

آیا ویدیوهای ‌دوره‌های ضبط‌شده قابل دانلود هستند؟

این امکان وجود ندارد. پس از ثبت‌نام محتوای دوره‌های ضبط شده به صورت در اختیار شما قرار می‌گیرد و امکان استفاده از آن‌ها به صورت آنلاین است. زمان دسترسی به هر کدام از دوره‌ها در صفحه همان دوره اعلام کرده‌ایم.

کار تیمی وجود دارد؟ یا پروژه‌ها فردی انجام می‌شود؟

در دوره‌های مقدماتی و پیشرفته، پروژه‌ها طوری تعریف شده‌اند که امکان اجرای آن‌ها به صورت فردی وجود داشته باشد. اما در بوت‌کمپ‌ها شما عضوی از یک تیم شده و پروژه را گروهی انجام خواهید داد.

دوره‌ها چند ساعت هستند و کلاس‌هایشان چه ساعت‌هایی برگزار می‌شود؟

هرکدام از دوره‌ها، تعداد ساعت محتوا یا کلاس مشخصی دارد (که در صفحه‌ دوره دقیق نوشته شده)، اما گذراندن کامل آن‎ها ساعات بیشتری نیاز دارد. ساعاتی که باید برای مطالعه منابع متنی، حل تمرین، اجرای پروژه و… صرف کنید (این زمان را هم در صفحات مشخص کردیم). دوره‌های ضبط‌شده از لحاظ زمانی منعطف هستند و شما هر زمان از شبانه‌روز می‌‎توانید آن‎ها را بگذرانید، اما ساعات برگزاری کلاس‌ها یا وبینارهای لایو بوت‌کمپ‌ها متفاوت هستند، و قبل از شروع هر بوت‌کمپ اعلام خواهند شد.

تا چه زمانی به محتوای دوره‌ها دسترسی دارم؟

زمان دسترسی به محتوای دوره‌های ضبط شده را در صفحه ثبت‌نام هر دوره اعلام کرده‌ایم. حتما قبل از خرید به این مدت زمان دقت کنید و در نظر داشته باشید که ویدیوها قابل دانلود نیستند. بوت‌کمپ‌های رهنما کالج هم به صورت لایو برگزار می‌شوند، و باید در کلاس‌ها و وبینارها حضور فعال داشته باشید.

اگر در طی دوره‌ سوال یا ابهامی داشتم، چطور پاسخش را پیدا کنم؟

در دوره‌های مقدماتی و پیشرفته، قسمت "گفت‌و‌گو" زیر هر بخش برای سوالات درسی شما طراحی شده است. در آن قسمت می‌توانید سوال‎های خودتان را بپرسید، ما در اولین فرصت جواب می‎دهیم. در بوت‌کمپ‌ها و وبینارهای لایو، به صورت مستقیم با استاد هایتان در ارتباط هستید و البته منتورها هم برای رفع اشکال کنارتان هستند.

آیا دوره‌ها تکرار می‌شوند؟ چند بار در سال؟

دوره‌های مقدماتی و پیشرفته همیشه در طول سال قابل دسترس هستند، مگر این‌که به دلیل آپدیت محتوا ثبت‌نامشان را موقتا قطع کنیم. اما بوت‌کمپ‌ها نهایتاً یک یا دوبار در سال برگزار خواهند شد.

پس از پایان دوره‌ها گواهینامه دریافت خواهیم کرد؟

تمرکز ما در رهنما کالج روی یادگیری عملی و عمیقِ مهارت‌هاست و برای هر سه سطح دوره‌ها (مقدماتی، پیشرفته و بوت‎کمپ) گواهینامه (به زبان انگلیسی) صادر می‌کنیم، البته بعد از انجام پروژه نهایی و اتمام موفقیت‌آمیز دوره. این گواهینامه به صورت مستقل از سمت خود رهنما کالج صادر می‌شود، و وابسته به جایی نیست.

چطور از شروع دوره‌های جدید رهنما کالج مطلع شویم؟

هم می‌توانید از طریق وب‌سایت عضو خبرنامه شوید، هم ما را در اینستاگرام و لینکدین رهنما کالج دنبال کنید. ما با شروع هر دوره جدید، آن را در شبکه‎های اجتماعی‎مان اطلاع‎رسانی می‎کنیم و به اعضای خبرنامه هم ایمیل می‎فرستیم.

باشگاه رهنماکالج چیست و چطور می‎توان عضو باشگاه شد؟

باشگاه رهنما کالج جمعی از فارغ‌التحصیلان رهنما کالج است، یعنی افرادی که بوت‌کمپ‌ها را با موفقیت بگذرانند و مورد تایید رهنما کالج قرار بگیرند. آن‎ها بعد از اتمام دوره و ارسال پروژه، می‌توانند وارد باشگاه شوند. آن‎جا مسیر یادگیری را در کنار افراد حرفه‌ای این حوزه ادامه می‌دهیم، کارگاه‌ها و دورهمی‌های آموزشی برگزار می‎کنیم، برای ادامه مسیر شغلی و استخدام به شما کمک می‌کنیم و راه ارتباطی شما و بقیه فارغ‎‌التحصیل‌ها هستیم.

بعد از گذراندن کدام سطح آماده فعالیت در بازار کار هستیم؟ آیا با تمام کردن دوره، استخدام می‎شویم؟

سطوح دوره‎ها در رهنما کالج طوری طراحی شده‎اند که شما بعد از گذراندن بوت‎کمپ، کاملا مهارت‌ها و دانش کار کردن را پیدا می‎کنید. اگر هر کدام از بوت‌کمپ‌ها را با موفقیت بگذرانید، عضو باشگاه می‎شوید و می‌توانید رزومه‌تان را برای ما بفرستید تا شما را در جریان موقعیت‌های شغلی مناسبتان بگذاریم. بعد شما از بین آن‎ها، موردی که بهتر است را انتخاب می‎کنید و به ما می‌گویید تا شما را برای مصاحبه به سازمان مورد نظر معرفی کنیم. فراموش نکنید که دوره‌های مقدماتی، صرفا برای آشنایی و یادگیری اصول ابتدایی هر رشته هستند و شما را به سطح استخدام شدن نمی‌رسانند.

چرا دیگر دوره‌ها رایگان نیست؟

رهنماکالج در ابتدا، یک پروژه مسئولیت اجتماعی در دل شرکت رهنما بود و با هدف توانمندسازی افرادی شروع شد که دانش خوبی دارند، اما تجربه و مهارت کافی برای ورود به بازار کار را نه. این مهارت‌آموزی در قالب آموزش و تجربه‌ی اجرا کردن پروژه محقق می‌شد. هزینه دوره‌هایی که رایگان برای مهارتجویان برگزار می‎شدند را شرکت رهنما پرداخت کرد و هزینه‌ای از کارآموزان دریافت نشد. بعد و با توجه به بازخورد مثبت شرکت‌کنندگان این دوره‌ها و موفقیت صد‌در‌صدی آن‌ها، و البته درخواست‌ دوره‎های بیشتر، تصمیم گرفتیم این پروژه را ادامه بدهیم تا مستقل فعالیت کند. این فعالیت مستقل به معنای کمک به افراد بیشتر (برای کار حرفه‎ای)، گسترش آموزش از تهران به تمام ایران و دنیا و البته چند برابر شدن تعداد مهارتجویان بود. شهریه شما در هر دوره، صرف خدمات ارائه شده رهنما کالج، طراحی دوره‌های جدید و رشد محتواهای آموزشی خواهد شد.

اگر شرایط ویژه یا چالشی برای شرکت در دوره‌ها داشته باشیم، رهنما کالج می‌تواند به ما کمک کند؟

تلاش ما این است که تا حد امکان بتوانیم همراه‌تان باشیم که مسیر شغلی‌تان را بدون چالش شروع کنید. اگر مشکل خاصی داشتید، حتما با ما در تماس باشید.

آیا دوره‌های رهنما کالج دوباره حضوری می‌شوند؟

در حال حاضر و با وضعیت سلامت جامعه، تمرکز رهنما کالج بر روی دوره‌های آنلاین است و به محض مشخص شدن تصمیم برای ادامه برگزاری دوره‌های حضوری، حتما اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

آیا می‌توانیم به صورت حضوری به کالج بیاییم و با شما در ارتباط باشیم؟

ما در رهنما کالج از اسفند ۹۸ و با فراگیر شدن ویروس کرونا، تصمیم گرفتیم دوره‌ها را به صورت آنلاین برگزار کنیم و همه اعضای تیم هم از آن زمان دورکار شدند. به همین دلیل فعلا نمی‌توانیم میزبان شما در فضای کالج باشیم.

چطور می‌توانیم به عنوان مدرس با رهنما کالج همکاری کنیم؟

اگر دوست دارید در یکی از دوره‎های ما درس بدهید، موضوع پیشنهادی و طرح درس‌ خودتان را برای ما به آدرس cv@rahnemacollege.com ایمیل کنید. خوشحال می‎شویم که بتوانیم از دانش شما بهره بگیریم.